YOutube abone ol

İnsanız Biz: 1978 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalisti

İşte 1978 yılı Türkiye Eurovision finaline kalan şarkılar arasında 2. olan "İnsanız Biz" Sadece Müzik'te... Sözleri Şanar Yurdatapan tarafından yazılan, bestesini Atilla Özdemiroğlu'nun yaptığı "İnsanız Biz" büyük beğeni almasına rağmen Nilüfer'in "Sevince" adlı şarkısının ardından 2. olmuştu.

İnsanız Biz, 1978 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'nde Ertan Anapa, Esmeray, Funda Anapa, İskender Doğan, Kerem Yılmazer, Melike Demirağ tarafından seslendirilen şarkıdır. Parça, dostluk ve barış mesajları vermekteydi. O sene Türkiye'yi temsil etmeye hak kazanan Nilüfer ve Grup Nazar'ın "Sevince" parçasının ardından ikinci olup Eurovision'a gitme hakkını kaybetmişti.

İşte 1978 yılı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finaline kalan ve 2. olan performans. İşte Ertan Anapa - Esmeray - Funda Anapa - İskender Doğan - Kerem Yılmazer - Melike Demirağ'dan oluşan Grup Sekstet'in performansı.İnsanız Biz Sözleri:

insanız biz,
insanız biz,
doğaya, dünyaya hükmederiz.
en gelişmiş,
en akıllı,
en zeki, en uygar hayvanız biz.

ilkin yaşardık mağara kovuklarında,
farkımız yoktu vahşi hayvanlardan,
oysa şimdi betondan kocaman kentlerimiz var,
üst üste on milyon insan.

insanız biz,
insanız biz,
doğaya, dünyaya hükmederiz.
en gelişmiş,
en akıllı,
en zeki, en uygar hayvanız biz.

çıplak ayakla yürüdük yüzyıllarca,
sonra tekerlek icat oldu,
şimdi en son model modern lüks vasıtalarla,
kaldırımlar bile doldu.

insanız biz,
insanız biz,
doğaya, dünyaya hükmederiz.
en gelişmiş,
en akıllı,
en zeki, en uygar hayvanız biz.

bir bir keşfettik doğanın tüm sırlarını,
artık top gibi oynuyoruz elektronlarla,
işte en muhteşem buluşumuz tepemize asılı,
yüz milyon megaton bomba.

"İnsan, hayvan değildir" Davası | www.sadecemuzik.com NOTU

Sözleriyle olay olan, TRT tarafından "İnsan, hayvan değildir" gerekçesiyle sözlerinin değiştirilmesi istenen parça ancak "Mahkeme kararıyla TRT'de yayınlanabilmiştir" diye bir iddia vardır.. Danıştay'dan alınan onayın Atilla Özdemiroğlu tarafından belgesiyle TRT'ye iletildiği ve Genel Müdür unvanlı Tümgeneral Musa Öğün'ün belgeyi görmesinin ardından verdiği emirle TRT'de yayınlandığı rivayet edilse de Tümgeneral Musa Öğün TRT Genel Müdürlüğü'nü 2 Ağustos 1971-30 Ağustos 1973 arasında sürdürdüğünden bu durum imkansızdır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar